Kat Mülkiyeti Hukuku

Kat mülkiyeti hukuku yapılar üzerinde söz sahibi olunan haklar olarak akla gelebilir. Tüm haklarınızı öğrenmenize yardımcı oluyoruz.

Bu konuda tamamlanmış yapılar üzerinde kişilere verilen haklar vardır. Bu hakların tespit ve yürütülmesini konu alan kurallar olarak da benimsenebileceklere kat mülkiyeti hukuk denmektedir.

Kat mülkiyeti hukuku nedir?

Yaşam alanlarında hak sahibi olma durumu kalabalık nüfuslu şehirleşmenin varlığını sürdürdüğü yerlerde daha çok göze çarpmaktadır. Kişi olarak İstanbul, Ankara ya da İzmir gibi kalabalık bir şehirde yaşama devam etme gibi ş kaynaklı ya da eğitim zorunluluklu birtakım durumlar mevcut ise kat mülkiyeti hukuk ile yakından ilgilenme döneminiz başlıyor demektir. Farklı kişilerin yer aldığı ortak bir apartmanı paylaştığınız bir yaşam alanı düşünüldüğünde mülkiyet hakkına sahip olma durumuna kimse hayıt diyemeyecektir. Binalar üzerinde kullanışlılık sağlamak amacıyla her ne kadar çok katlı yapılar yapılıyor olsa da bodrum, otopark, depo gibi ek yapı gereklilikleri uzun zamanlardan beri devamlılığını hissettirebilmektedir. Apartmanın ortaya çıkışında arazi sahibi ile katı alan kişiler bu hak gereği her koşulda eşit kabul edilmektedir. Yani apartmanda yaşayan herkes eşit düzeyde hakka sahip olabilmektedir.

Kat mülkiyeti hukuku ne anlam ifade etmektedir?

Kat mülkiyeti anlam bakımından paylı mülkiyet ve irtifak haklarına benzer birtakım nazı huşuları akla getirmektedir. Karışıklıkların önüne geçmek amacıyla kat mülkiyeti kanunu ortaya çıkarılmıştır. Medeni Kanunda yer alan bu kanun kişilerin yaşam alanlarındaki ilişkilerinde belirli bir düzen belirleyicisi olarak feraha erişmeye yardımcı olabilmektedir. katta yaşayan her birey belirli haklara sahip olduğundan hukuk sistemindeki yerleri apayrıdır. Zamanla değişen ve düzenlemelerle karşınıza çıkacak olan bu kanun aynı bina içinde yaşayan birden fazla kişi üzerinde hak ve sorumlulukları kavga gibi durumlara sebep olmadan düzenleyicilik sağlayabilmektedir.

Kat mülkiyeti eşya hukuku farklı bireylerin aynı bina içerisinde birçok konuda ortak sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri gerekliliklerini ifade etmektedir. Patlı mülkiyet üzerinde bütün giderleri birlikte karşılama durumu kanun üzerindeki ifadeler ile belirleyicilik kazanmıştır. Bütün masraf kabul edilecek durumlara katılım sağlama zorunluluğuna sahip olup huzur içinde apartmandaki yaşamınıza devam etmeniz gerekmektedir. Bu ortak masraflar arasında kapıcı ücretleri, bakım- onarım giderleri, temizlik giderleri, bina elektrik giderleri ve asansör giderleri yer almaktadır. Bunların yanı sıra ekstra farklı bir masraf karşılama amacıyla kişilerden tahsil edilen aylık ödenen aidat tutarı da toplanmaktadır. Bina içindeki bu masraflara katılım sağlamayanlar üzerinde aidat ödemiyor gerekçe gösterimi ile dava açabilme fırsatını yakalamanız muhtemeldir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmak ya da sizlerin aidat alamadığınız ortak kişilerle aynı binayı paylaşma durumunuzda ihtiyacınız olan hukuk hizmetinde daima yanınızdayız. Uyar Legal avukatları olarak mülkiyet kanununu gereğince sahip olduğunuz tüm haklardan faydalanabileceğiniz davaları olumlu sonuç ile karşınıza çıkaracak avukatlarımızın hizmetiyle tanışmak oldukça koaly. Bizimle iletişime geçerek içinde bulunduğunuz durum paylaşımını gerçekleştirip durumun ne kadar sürede çözümlenebileceği ve hemen hemen alacağınız sonuç odaklı paylaşımlarını avukatlarımızın dilinden dinleme fırsatı yakalamanı mümkündür.

Sizlerin de faydalanabileceği bu hak ve kanun İstanbul kat mülkiyeti hukuku gerekliliklerini sizlere sunmaktan çekinmemektedir. 1965 yılı itibari ile kanunlaşan bu mülkiyet kanunu 2007 yılında yapılan değişiklikler ile farklı yapıya bürünmüştür. Toplu yapılara özel hüküm belirlemeleri gerçekleştirilerek bina yönetimlerindeki sorunların giderimlerine daha gerçekçi çözümler ortaya konulmuştur. Toplu bir yerde yaşamak zorunda isek kat maliki toplantılarına katılmalı, uyulması gereken kurallara uyulmalı ve bina ile ilgili karar alındığında bu karardan haberdar olmalısınız. Ayrıca uygulama aşamasında herkes gibi ortak kararlara saygı gösterip her detayı yerine getirmeye özen göstermelisiniz. Aksi taktirde hakkınızda açılacak dava sorunlarıyla uğraşmak durumunda kalmanız kaçınılmaz bir gerçek olabilecektir.

Kanun dışı davranışlarınız paralelinde bizden yardım alma gerekçesiyle kapımızı çalsanız dahi sonuçta değişiklik elde edebilmemiz mümkün olmayacaktır. Kanunlaşmış durumların dışında sizlerin arzunuza göre bir dava kazanımı ne yazık ki mevcut değildir. Bu tarz konularda sizleri savunacak bir kat mülkiyeti avukatı bulmanız mümkün olmayabilir. Sadece sonucu kabullenme adına dava sürecinde işleri daha da çığırından çıkarabilecek bir durum işle karşı karşıya kalmamak adına yardım alma durumunda bizi tercih edebilirsiniz. Sizlere sunduğumuz apartman ya da site içi ortak yaşam alanındaki imdat çığlığınıza istinaden gerçekleştireceğimiz adımlar ile oldukça etkili bir performans sergileyeceğimizden emin olabilirsiniz. Apartmanınızda ya da sitenizde kural dışı davranışları ile dikkat çekici bir komşunuz varsa bu konuda sadece bize başvuru gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Mülkiyet kanunu kapsamına giren tüm durumlar için ne gibi haklara sahip olduğunuz ve bunların çözüm yolları ile size gerekli başvuru işlemlerini gerçekleştireceğimizden kuşkunuz olmasın. Aidat borçları, yönetim planlaması ya da toplu yapı, site ya da apartman içi ortak alan kurallarına uyulmamasından doğan uyuşmazlıklar adına gerekli düzenlemeler ile sizleri tatmin edecek gelişmeler sunabiliriz. Bize güvenerek hayati değeri olan yaşam sahanızdaki tüm gerginlik halleri için bir dur deme zamanı geldi de geçiyor bile. Uyar Legal avukatları olarak sizlere sunacak olduğumuz hizmet koşulları ile karşınıza çıkıp en kaliteli sonuçlarla sizleri buluşturma görevini üstleniyoruz. Sizlere olan yaklaşımlarımız ve çok daha fazlasıyla ilgili bilgi almak, bizi tercih edenlerin yorumlarıyla buluşmak için bir an önce sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Alacak olduğunuz randevu ile sizlere yardımcı olma gayretine giren avukatlarınız ile işbirliği içinde hareket edebilir sonucu beklediğiniz ölçüde almanın memnuniyetiyle onurlanabilirsiniz. Hayatınızı kolaylaştıracak tüm adımlar ve hizmetleri ile yanınızda yer almak için can atan avukatlarımız ve hizmet koşullarımızı öğrenmek adına haydi acele edin. Asla pişman olmayacağınız bir avukat talebi adına hazır mısınız?

Kat mülkiyeti kurulma şartları nelerdir?

Bu konuda Kat mülkiyeti kanununda belirtilen maddeler dikkate alındığında gerçekçi bilgiye ulaşılabilir. Ana taşınmaz tamamlanmış ise ve betonarme yapı varsa mülkiyet hakkından faydalanabilirsiniz demektir. Aynı zamanda bina tamamı üzerinde kat mülkiyeti özgüleme işlemi gerçekleştirilmelidir. Kat mülkiyetine çevirme işlemimde her kat üzerinde aynı işlem gerçekleştirildiği sürece mülkiyet hakkından faydalanmam gibi bir durumunuz olmayacaktır.

Kat mülkiyeti tapusunu nasıl alabilirim?

Bu işlemi son derece başarılı adımlar ile gerçekleştirebilecek avukatlarımız mevcuttur. İşini nasıl yapacağını bilen bu isimlerden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Aynı zamanda kat mülkiyeti başvuru, mahkeme kararı ve kat irtifak durumuna göre bu hakka sahip olabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Kat mülkiyetine geçiş nasıl olur?

Kart mülkiyeti edinmek için başvuru gerçekleştireceğiniz durumlar neticesinde elde edeceğiniz hak ile mülkiyet hakkınız doğacaktır. Bu durumda da elde edeceğiniz durumdan son derece tatmin olabileceksiniz. Yapacağınız başvuru sürecinizde avukatlarımız sizler için gerekli rehberlik hizmetini gerçekleştirebileceklerdir. Mahkeme kararı, kat mülkiyeti başvuru sonucu ve kat irtifak hakkı ile mülkiyet hakkına geçiş sağlanacak resmi belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz.

Kat mülkiyetine sahip olmak katınız ile ilgili ne gibi hakları sunabilecektir?

Kat mülkiyet hakkına sahip olarak içinde yaşadığınız alan ile ilgili kiraya verme ya da satış hakkına sahip olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Sizlerin sahip olabileceğiniz bu hak ile kat mülkiyetiniz üzerinde dilediğinize kira verme özgürlüğünüz ya da yer değiştirme fırsatını yakalamanız daha kolay gerçekleşecektir.

Sitemizde kural dışı davranan komşumla ilgili işlemlerim için yardımcı olabilir misiniz?

Toplu alanda yaşama kanunları gereğince birtakım kurallara uyum zorunluluğunuz vardır. Bu durum için avukatlarımıza durumunuzu aksettirme ile harekete geçebilir, kendiniz için çok doğru bir karara varabilirsiniz. Avukatlarımız hizmetleri ile sizlerin daima yanınızda yer almak için varlar.