Kentsel Dönüşüm Hukuku

Kentsel dönüşüm hukuku alanında bir hizmet arıyorsanız Uyar Legal alanında uzman hizmet veren avukatları olarak yanınızdayız.

Sizlere verecek olduğumuz kaliteli hizmet standartları karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceğiniz hususundan emin olabilirsiniz. Türkiye bu hukuk alanını resmi olarak 2012 yılından beri kullanmaktadır. Şehirleşmeyle birlikte artan kentleşme sorunları da peşi sıra getirdiği için bu alanda bir hukuksal dönüşüme gidilme tercihinde bulunulmuştur. Son dönemlerde artan ve artmaya devam eden kentsel dönüşüm sorunları hukuksal bazda yeniliği düşünmeyi gerektirmektedir.

Kentsel dönüşüm nedir?

Afet riski bulunan alanlar ve bunun yanında bu alan haricinde kalan yapılar arasında risk kabul edilenler arasında yer alan arazi ve arsa bölümlerinde sağlıklı ve güvenli yaşam çevreleri oluşturmak amacıyla yapılan iyileştirme, yenileme ve tasfiye çalışmalarının tümüne birden kentsel dönüşüm denilir. Kentsel dönüşüm aynı zamanda fen ve sanat normları dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Riskli yapıdan kasıt üzerinde yasayanlar için can ve mal kaybı yaratacak risk taşıyan yapılardır. Riskli yapıda bize ağır hasarlı ya da yıkılma tehlikesi olan yapıları hatırlatır. Kentsel dönüşüme başlanırken ilk etapta riskli yapı belirlemesi gerçekleştirilmektedir.

Riskli yapı kapsamına giren yapılar nelerdir?

Riskli yapı tespiti öncelikle inşaat kalıntısı taşımayan ya da inşaat halinde bulunmayan yapı akla getirmektedir. İnsan, eşya ya da hayvanların etrafını çevirip onları dış ortamdan ayıran arazileri de akla getirebilmektedir. Son zamanlarda kentsel dönüşüm olarak apartman, site içi gibi yerlerde daha çok önemsenir hale gelmiştir. Akademik ve hukuksal bazda bu alandaki bilgi ihtiyacınızda avukatlarımızla yanı başınızda yer alacağımızdan emin olabilirsiniz. Özellikle yer sarsıntılarının yoğunlaştığı son dönemlerde bu alandaki ihtiyaç giderek artan bir popülerliğe kavuşmuştur. Bu konuda avukatlarımız ellerinden gelen yardım ile sizlerin yanınızda yer almak adına yanınızda yer almaktadırlar.

Dönüşüm ve yenileme projelerinin önemsendiği son dönemlerde kent içi sağlıklı alan temini adına canla başla hareket edilmektedir. Projeler doğrultusunda binalarda yıkım kararı alımı ya da yeniden canlandırma çalışmalarına yer verme durumu giderek artan bir ivme ile hayatımızdaki yerini almaktadır. Sağlamlaştırma ya da yeniden yapılandırma adı altında yapılan çalışmaların söz konusu olduğu zaman dilimleri için kurtarıcınız olabilecek hizmetleri ile sizlere koşacak olan avukatlarımıza sonuna kadar güvenebilirsiniz. Bu konuda mülk sahipleri ve mülk sahipleri ile yenileme projelerini hayata geçirme işlemlerinde avukatlarımız sizler adına en doğru kararı alabileceklerdir. Kimi zaman yaşanabilecek tatsız denilebilecek fikir ayrılıkları, hak ihlalleri, yasa ve yönetmeliklerin dışında meydana gelen kusur durumlarını fark etmede önce olacak olan avukatlarımızla hareket etmek vereceğiniz en doğru karar olabilecektir.

Uyar Legal hukuk bürosu olarak sizlere her koşulda en doğru düşünüp kentsel dönüşüm olarak en yerinde kararı verebilecek avukatlarla hizmet sunmaktayız. Sizleri mağdur edecek herhangi bir durum ile karşı karşıya kalamayacağınız hususunda gerekli teminatı sunacak olduğumuzdan da haberdar olmanızı isteriz. İşlemler esnasında hata yapılsa dahi bunun düzeltme işlemlerinde en pratik şekilde hareket edip sizlere yerinde sonuçlarla buluşma imkanı sunuyoruz. Bilgi ve uzun yıllık deneyimlerini paylaşmaya kendini adamış olan avukat ekibimiz ile sadece bizi tercih etmeniz beklentisiyle buradayız.

İstanbul kentsel dönüşüm hukuku uygulaması 2012’li yıllarda deprem ile başlayan bir dönüşüm hikayesi olarak insanlığı karşılamıştır. Doğal afet ve deprem kaynaklı mal kayıpları önüne geçmeyi hedefe alan bu hukuk ile mülkiyet haklarına saygı ön plana alarak gerekli düzenlemeler gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Sağlıklı ve düzenli yerleşme ile kendini kanıtlamış olan bu hukuk sahası daha az maliyet ile yola çıkarak sosyal faydayı topluma benimsetip kişilerin can ve mal güvenliğini sonuna kadar sağlama peşindedir. Kaynakları kullanım bakımından sağlıklı ve verimli kullanmayı öne çıkararak gerçekleştirilen projeler ile önemli bir adım atılmaktadır. Bu yolda avukat ekibimiz aracılığıyla tüm beklentilerinizin zirve denebilecek kalite düzeyiyle sizleri bulabilmesine imkan yaratılabilir. Bu yolda ihtiyacınız olacak olan kentsel dönüşüm avukatı tercihinde yanınızda yer almak için elimizden gelen kaliteyi sunmaktan çekinmiyoruz. İçinde yer aldığınız yeni bina planlarında iyileştirme işlemi yapılacaksa son derece güvenilir bir adres olduğumuz hususundan asla kaygınız olmasın. Riskli alan tespiti yapılıp yeniden projelendirme aşamasında bazen riskli alan kabul edilmeyen sahaların içinde yer aldığınız yönünde kanun yönünde itiraz durumları ile karşılaşmanız da mümkün olabilir. Bu gibi zamanlar için sizlerle destekçi olacak olan avukatlarımız ile hakkınız olan projelendirme desteğini almanız için elimizden geleni yapacağız.

Sizlere uzun zamandır içinde bulunduğumuz birçok kişide etkili çalışmalar ile bıraktığımız ile varlığımızı hissettirme çabasındayız. Siz de bizlerle olan bu yolda itiraz hakkınızı en doğru kanal ile ortaya koyma fırsatını yakalamış olmaktan dolayı memnun olabileceksiniz. Bina hasar durumuna göre verilen karar için 15 gün zarfında itiraz hakkını kullanmanız gerekmektedir. Bu itiraz aşamasında işini bilen ehil avukatlarımıza ricada bulunarak bu zamanı aşmadan yapılması gereken dilekçe başvuru işlemlerinin kısa sürede tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Gerekli başvurular ile iptal davası açma işlemleri de bir o derece hızlı bir şekilde gerçekleşebilecektir. Kentsel dönüşüm davanız da sonuçlanma ile mutlu sına erişme sonrasındaki heyecanınız unutmak istemeyeceğiniz kadar sizi heyecanlandırabilecektir. Mutlu sona adım adım yaklaşırken avukatlarımızla birlikte harekete etme memnuniyetinde kendinizin bizi seçmiş olmaktan ötürü ne kadar minnettar kalacağını hayal ederek adım atabilirsiniz. Tüm benliğimizle sizlerin yanında yer alıp size olan inancımız ile desteklerimizi sizlerden esirgemeyeceğimizden emin olabilirsiniz. Uzun zamandır kentsel dönüşüm sahası olarak içinde bulunduğunuz bina üzerindeki değişiklikleri hayata geçirme niyetindeydiniz ve bunun için yanınızda güçlü bir kimliğe mi ihtiyaç duyuyorsunuz? O halde bir an önce adım atmalı ve bizimle iletişime geçmelisiniz.

Uyar Legal avukatları olarak kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıyor musunuz?

Kat maliği olarak içinde bulunduğum apartmanın yıkımı onayında ihtiyaç duyduğum yardımı sizden almak istiyorum. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılarak yapılacak dönüşüm sonrası yine bir dairelik hakkım olabilirmiş. Tabii bu konuda nasıl işlem yapılacağını bilmiyorum diyenler avukatlarımızla görüşme gerçekleştirip gerekli yardım talebini iletebilirler. Her şekilde size yardımda bulunacaklarından emin olabilirsiniz.

Binamın yenilenmesi için başvuruda bulunmak istiyorum. Yardım alabilir miyim?

Kentsel dönüşüm yasa ve yönetmelikleri çerçevesinde gerçekleştirecek olunan başvurulara ile kentsel dönüşüm çalışmalarına kısa sürede başlangıç gerçekleştirilebilmektedir. Sizlerde bu alanda ihtiyaç duyacağınız yardım eli için avukatlarımız ile görüşmeyi deneyebilirsiniz.

Kentsel dönüşüm raporuma göre yeniden yapılandırma projesi teklifim reddedildi. Ama ben binamın yenilenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ne yapabilirim?

Kentsel dönüşüm başvuru taleplerinde herkesin olumlu cevap aldığı görülmemektedir. Bu bazda avukatlar nezdinde itiraz dilekçelerinin ilgili mercilere iletilmesi gerekmektedir. Zaman geçirmeden ilgili itiraz işlemlerinin yapılması amacıyla avukatlarımız ile işbirliğine girebilirsiniz. Sizler için gerekli ve önemli adımları zamanında atacaklarından emin olabilirsiniz.

Kentsel dönüşüm projesine dahil olan arsam ile ilgili işlemleri yürütecek birini arıyorum? Uyar Legal avukatları bu konuda yardımcı olabilirler mi?

Kentsel dönüşümünü ehemmiyet kazandığı günümüz şartlarında dahil olduğum arsa üzerinde işlem gerçekleştirilecek. Arsam üzerinde gerçekleştirilecek her adım için hukuki bilgisi yerinde avukatlar ile bu işlerin takibini istiyorum diyenler için son derece tecrübeli avukatlarımızdan yardım alabilecekleri teklifleri ile sizleri karşılıyoruz.

İmar affından faydalanmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Kentsel dönüşüm ile ilgili birtakım değişimler zamanla hayata girmektedir. Benim de içinde bulunduğum bölge için imar affından faydalanılabilecek konusunda bilgi edindim. Bu tarz hukuki süreç takiplerimde yanımda güvenebileceğim bir avukat olsun arzusundayım. Uyar Legal hukuk bürosuna başvurmanız halinde kısa zamanda sizlerin beklentiniz dahiline girecek olan imar affı planlamasını avukatınız sizin için kısa zamanda harekete geçecektir.