Sigorta Hukuku

Prim günleriniz konusunda sorun yaşıyorsanız sigorta hukuku alanında davalarınıza uzman avukatlarımız ile yardımcı olmaktayız.

Sigorta, bir sözleşme kapsamında, önceden ve eksiksiz olarak primlerin ödenmesi halinde, yine imza altına alınan sözleşmede yer alan risklerin gerçekleşmesi halinde, doğan zararların tespit edilerek karşılanması olarak tanımlanabilir. Sigorta hükümlerinin resmi anlamda işlerlik kazanması ve geçerli olması için sigorta sözleşmesinin yapılması ve mutlaka imza altına alınması, primlerin ödenmesi, ödeme iradesinin olması gerekmektedir. Sigorta hukuku ise, işbu sözleşmeler ve düzenlemelerin yasal anlamda düzenlendiği hukuk sistemidir. Yasal düzenlemelerin bütünüdür. Uyar Legal olarak sigorta hukuku kapsamında, İstanbul un en başarılı ve uzman hukuk bürolarından olma özelliğine sahibiz.

Sigortanın önemi tartışılmaz

Sigortalı olmak, sigorta teminatı altında olmak, teminat altında alınan risklerden yani tehlikeli hallerden birinin gerçekleşmesi durumunda, hasarın karşılanmasını talep etme hakkına sahip olmak demektir. Bu şekilde, kişinin ya da kurumların beklenmeyen bir zamanda olagelen risklerden etkilenmemesi, maddi anlamda desteklenmesi sağlanır. Sigorta birçok açıdan lehe bir yasal düzenlemedir ve önemi kavranmalıdır.  Özellikle çok yüklü miktarlarda sigorta düzenlemelerinin yapılmasında ise kesinlikle hukuk uzmanlarından destek almak çok önemlidir. İstanbul sigorta hukuku kapsamında hukuk büromuz uzman avukat ve danışman kadrosu ile sizlere en doğru ve tam şekilde destek verecek çalışma ofisidir.

Sigorta çeşitleri farklıdır. Birçok neden ve risk göz önünde bulundurularak sigorta çeşitlerine göre sözleşme yapılabilir. Mal sigortası, hırsızlık sigortası, sağlık sigortası, zorunlu deprem sigortası, yıllık hayat sigortası, seyahat sigortası, konut sigortası, özel sağlık sigortası, trafik sigortası gibi farklı amaçlarla sigorta poliçeleri yani sigorta sözleşmeleri düzenlenmektedir. Günümüzde, sıkça deprem ve sel gibi doğa olaylarının yaşanması, hırsızlık vakaları ya da sağlık alanında çeşitli bulaşıcı hastalıkların, kanser gibi yıpratan ve mali açıdan yoğunluk veren rahatsızlıkların hasıl olması kişilere sigortanın önemi konusunda bilinçlenmesini sağlamaktadır. Ülkemizde hayat sigortası çeşitleri de giderek etkin şekilde uygulanmaktadır. ölüm hali sigortası, grup hayat sigortası, maluliyet sigortası, ferdi kaza sigortası, sağlık sigortası, özel durum sigortası gibi farklı türleri konusunda imza atmadan büromuza danışabilirsiniz.

Deniz hukuku açısından deniz ticareti ve sigortanın önemi

Uyar Legal olarak deniz ticareti alanında uzman kadromuz sizlere, deniz ticaret firmalarına son derece önemli şekilde hukuki destek vermektedir. Taşımacılık işlemlerinde sigorta son derece önemlidir. Kara yolu ile taşımacılık, hava yolu ile taşımacılık kadar, deniz yolu ile taşımacılık yapan firmaların da mutlaka taşıma araçları olarak gemilerini ve tüm taşıma işlemlerini sigortalamaları gerekmektedir. Bu noktada yapılan sözleşmeler son derece ciddi anlamda yapılması gereken, önemli ve son derece yüksek miktarlarda ödemelerin söz konusu olduğu, gerçek uzman hukukçular tarafından düzenlenmesi gereken akitlerdir. Birçok önemli deniz taşımacılığı firmasına deniz ticareti ve sigorta hukuku konusunda destek vermekteyiz. Ayrıca bir çatma ya da benzer nedenle hasarın yaşanmasında, poliçelerin yürürlüğe konması, ödeme işlemlerinin hukuk çerçevesinde düzenlenmesi, sigorta firması ile gerekli yazışmaların gerçekleştirilmesi, ödemelerin eksiksiz şekilde, deniz ticaret firmalarına bir hukuki ve cezai yaptırım olmadan alınması işlemlerinde destek verilmektedir. Açılması gereken davaların  ve icrai işlemlerin yapılmasında da hukuk büromuz gerekli şekilde destek vermektedir. İşlem yapmaktadır.

Deniz ticaret hukuku büromuzun uzmanlık alanlarından biri olarak kendini göstermektedir. Deniz üzerinde yürütülen ticari işlemlerin, faaliyetlerin ilişkilerin düzenlendiği hukuk olarak özetle tanımlamak mümkündür. Gemiler ve gemilerin seyrüseferini kapsamaktadır demek yanlış olmaz. Deniz ticareti ile ilgili sözleşmelerin hazırlanması, konişmento ve sair evrakın hazırlanması ya da kontrol edilmesi, ihtarname, davaların açılması, temyiz süreçlerinin idaresi ve kontrolü, izlenmesi gibi çalışma alanlarımızla hizmet sunmaktayız. Firmalarımızı hukuki uzlaşmazlıkların tamamen çözümüne kadar temsil etmekteyiz. Uluslararası ticaret hukuku alanında, gerekli eğitim ve deneyime sahip avukat kadromuz ile temsil görevlerimiz eksiksiz olarak yerine getirilmektedir. Limanların özelleştirilmesi, kıyı kanunları, denizcilik sigortası gibi uzmanlık isteye hukuki destekleri de vermekteyiz.

Hukuk büromuz, bankalar ve benzer mali kurumlarda ve firmalara da destek vermektedir. Banka ve sigorta hukuku çalışmalarında başarıları dikkat çeken bir kadroyuz. Bankaların çalışmalarının düzenlenmesi, gerekli hukuki detseğin verilmesi, finans kurumlarına destek çalışmalarımızın arasındadır. Ayrıca bankalar, finans kurumları ve sigorta işlemleri konusunda tüm değerli danışanlarımıza yardımcı olmaktayız. Bankalar, finans kurumları ve sigorta şirketleri ile uyuşmazlık yaşayan danışmanlarımıza hukuki anlamda kapsamlı destek vermekteyiz. Elbette tüketici haklarının korunması noktasında hukuk büromuzun önemli çalışmaları bulunmaktadır. Bu konuda birçok müvekkilimize hukuki destek vererek beklentilerinin hukuki anlamda gerçekleşmesini sağladık. Sigorta tüketici hukuku kapsamında çalışmalarımızdan destek alabilirsiniz.

Deniz, kara ve hava yolu şirketlerinin tüm sigorta hukuku işlemlerinin gerçekleşmesinde, tüm dava süreçlerinde ve temyiz aşamalarında  çalışmalarımız, müvekkillerimizi temsilen eksiksiz şekilde devam eder. Müvekkillerimiz olarak sadece firma ya da kurumların değil, aynı zamanda sigorta hukuku alanında hizmet, danışmanlık almak isteyen kişilerin de hukuki desteklerini sonuna kadar sağlamaktayız. Tüm yazışmalar, dilekçeler, başvurular, dava süreçlerinde, duruşmaların bilgilerinin verilmesinde, düzenli aralıklarla müvekkillere raporlama yapılmaktadır. Müvekkillerimizin düzenli aralıklarla bilgilendirilmesi ve tüm süreçlere dahil edilmesi çalışma prensiplerimizdir.

Sigorta hukuku kapsamında, çoğu zaman sigortalanan kişilerin gözden kaçırdıkları ya da ihmal ettikleri durumların başında rizikonun gerçekleşmesine rağmen sigorta ödemelerinin gereği gibi yapılmamasıdır. Bu durum ihmal edilmeden sigorta şirketine gerekli davaların açılması gerekmektedir. Öte yandan, sigorta şirketlerine, rücu davaları ve benzer hukuki işlemler noktasında danışmanlık ve destek sağlamaktayız. Yapılan sigorta ödemelerinin gerçekleşmesinden sonra, sigorta firmaları kusuru olan kişi ya da kurumlara yaptıkları ödemelerin tahsili noktasında rücu davaları ve icra takip işlemleri yapacaktır. Bunların hak ile zaman kaybı olmadan tahsilinde doğru ve uzman bir kadro ile çalışmak çok önemlidir. Bu nedenle hukuk büromuz tercih edilmektedir.

Uyar Legal ile çalışmak için ne yapmalıyım?

Uyar Legal hukuk firmamız ile iletişime geçmek ve desteğimizi almak için çağrı merkezimizden, sosyal medya hesaplarımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz ve randevu alabilirsiniz. Web sitemizin iletişim kısmında sizden talep edilen bilgileri doldurarak ve genel anlamda hukuki soruna ya da almak istediğiniz desteğe dair ön bilgi verebilirsiniz.

Sigorta hukuku konusundaki çalışmalarınız nelerdir?

Ceza hukuku alanında çalışmalarımız bulunmakla birlikte, özel hukuk alanında son derece kapsamlı hizmetlerimizle sizlerleyiz. Medeni hukuk, aile hukuku, icra iflas hukuku, ticaret hukuku ve bu kapsamda kıymetli evrak hukuku, sigorta hukuku, deniz ticareti hukuku, tüketici haklarının korunması kanunu kapsamında hukuki destekler, miras hukuku ve ilgili birçok alanda çalışmalarımız bulunmaktadır.

Hukuki olarak hangi süreçlerde destek vermektesiniz?

Müvekkillerimiz özel kişiler ya da kurumlar, firmalar noktasında, hem özel kişilere hem de tüzel kişilere destek vermekteyiz. Danışmanlık olarak bilgi alışverişi ya da, birlikte veya ayrı olarak dava dilekçelerinin, icra işlemlerinin hazırlanması, gerekli dava ile icra işlemlerinin açılması, takibi, tüm üst mahkeme ile temyiz süreçlerinde sizlere hukuki anlamda destek vermekteyiz.

Sigorta sözleşmelerinin hazırlanmasında destek alabilir miyiz?

Hukuk büromuz gerek sigortalı olarak iradesini sunan özel kişilere, gerekse sigorta firması olarak hizmet sınan tüzel kişilere gerekli hukuki destekleri sunmaktadır. Poliçelerin imza altında alınmasından önce, sigorta yapılması noktasında iradesi olan değerli danışanlarımız destek alabilirler. Bu şekilde yasal anlamda haklarının tamamen korunacağı ve en avantajlı şekilde ödeme yapacakları sigorta poliçelerine imza atarlar.

Sigorta şirketlerine nasıl destek verilmektedir?

Sigorta şirketleri olan firmalara, müvekkillerimize rücu davaları ve gerekli tüm rücu işlemlerinin yapılması noktasında destek vermekteyiz. Noter aracılığı ile göderilen ihtarname sürecinden tüm davalar ve icra işlemlerinin yüksek mahkeme dahil olarak kesinleşmesine kadar işlemlerimiz ve takiplerimiz devam eder.