Tazminat Hukuku

Tazminat hukuku haksız fiiller ya da başka durumların sebeplerinden kaynaklı durumların açtırdığı dava niteliği taşımaktadır. Hukuki düzenin dışına çıkılan durumların önüne geçmek maksatlı bu dava açım talebini avukatlarımıza güvenle iletebilirsiniz. Kişi bir zarara uğramıştır ve bu zarar öncesi yaşantısına devamlılık elde etmek en doğal hakkıdır. Kişilerin karşılıklı iletişimlerinde adaletli ve özgür yaşama haklarını daimi olarak korumak istemeleri son derece doğal durumlar arasında yer almaktadır. Bu doğal dengenin bozulması halinde avukatlar nezdinde durumlar son derece doğal ve kesin çizgilerle vuku bulabilir. Bu konuda bize güvenerek hareket etmek sizleri mutluluğa kısa sürede ulaştırabilecektir. Kişilerin devlet ya da gerçek tüzel kişiler arasındaki fiili zararlarından dönme hallerinde zarar gidermede tazminat davası göz önüne gelir. Tazminat avukatlarımıza gerekli başvurularda bulunma halinde sizler için en iyi hukuki süreç başlangıcını gerçekleştirebilecekleri hususunda firmamıza güvenebilirsiniz. Tazminat anlaşmazlıklarını konu alan bu hukuk dalında maddi ya da manevi tazminat durumları söz konusu olabilmektedir.

Maddi ve manevi tazminat davası konuları nelerdir?

Maddi tazminat söz konusu olduğunda mal varlığında eksilme meydana geldiyse oluşan zararı ödemeye maruz kalacağınız maddi tazminat davası ile karşı karşıya kalabileceksiniz. Ölüm dolayısı ile maddi destek yetersizliği ile zor durumda kalan kişiler mali ya da iş gücü kaybı nedeni ile bedensel kaynaklı dava açabilirler. Malvarlığı zarar gören kişilerin de açabileceği dava niteliği taşıyabilmektedir.

Manevi tazminat söz konusu olan durumlar da ise davacının ruh sağlığında bütünlüğe aykırı durumlar oluşabilmektedir. Kişi üzüntü, acı ya da elem kaynaklı fiziken ve ruhen yıpranma durumu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Kişilerin yaş, ekonomik durumları ve içinde bulunulan durumun doğurduğu etkiler kaynaklı bir tazminat hükmü hakim tarafından verilmektedir. Bu aşamada avukatlarımız savunuculuğunuzu yapabilmede en yetkili şekilde size gereken yardımı sunabileceklerdir.

Maddi ve manevi tazminat davaları kapsamına giren davalar nelerdir?

Sözleşme ihlali, trafik kazasında yaralanma ya da ölüm durumları, iş kazası sonucunda ölüm ya da yaralanma hali, boşanma davası, doktor uygulama hataları ile meydana gelen ölüm durumları, , iş hukukuna aykırı durum kaynaklı ihbar ya da kıdem tazminat durumları veya suç işlenmesi durumları sonrasında bu dava talepleri ile avukata ihtiyaç duyulabilmektedir.

Hukuka aykırı bir fiilde bulunduysanız sizlerin ihtiyaç duyacağınız haksız fiil sorumluluğu ve tazminat hukuku yardımında uzanan bir el olmada bize güvenmenizi isteriz. Bu yolda emek veren avukatlarımız içinde bulunduğunuz durumu irdeleme ve yol göstermede gerektiği şekilde sabırlı ve hukuk kuralları çerçevesindeki tutumları ile sizlerin yanı başınızda yer alabilmek ümidiyle varlıklarını sürdürmektedirler. Bir başkasına hukuka aykırı bir fiil ile zarar verdiyseniz bunun sorumluluğunu üstlenmeyi her şekilde bilmelisiniz. Bu yolda da bilgili biri ile atacağınız adım sizleri çok daha doğru davranmaya sevk edecektir.

Yurtdışı ve yurt içi her yolcu taşımacılığı firmasının yaptırmasının gerekli olduğu ferdi koltuk sigortası da bu firmaların tercih etmesi gereken sigortalar kapsamındadır. Bu sigorta dahilinde seyir halinde ya da duraklamalarda bireylerin ölüm, yaralanma ve tedavi ihtiyaçlarında ferdi koltuk sigortası tazminat hukuku ihtiyaç durumlarında sizleri yalnız bırakmayacağımızdan emin olabilirsiniz. Birçok taşımacılık firması ve dahil oldukları kaza durumlarında kendilerini en yetkili ve bilgili hukuki çerçevelerde destek olarak yanlarında yer almaktan mutluluk duyan bir firmayız. Her şekilde sizlerin sahip olduğunuz ferdi koltuk sigortası ve bunun getirilerinden faydalanma durumlarını her hali ile gerektiği şekilde savunacak olan avukatlarımızla birlikte hareket edebilmek adına bize başvurularınızı zamanında gerçekleştirmeyi ihmal etmemelisiniz. İçinde bulunduğunuz durumlarda sizleri savunacak olan tazminat hukuku avukatı arayışınızda bizi tercih etmekten dolayı keyif alacaksınız. Savunma babında ellerinden gelen en iyi hizmet kalitesini verecek olan avukatlarımızdan faydalanmanın fırsatı bizi ziyaretiniz ya da iletişiminizle ayağınıza kadar geliyor.

Tazminat istemi durumu oldukça özel bir çerçeveyi kapsar. Zaman konusunda özelleşen bu halin aşımı durumu zaman zaman karşı karşıya kalınabilen bir durum olarak bilinmektedir. Zarar görülme durumunun öğrenildiği tarih itibari ile iki yıl ve fiil işlenmesinin üzerinden on yıl geçmesi durumunda tazminat hukuku zamanaşımı durumu ile karşı karşıya kalmak muhtemeldir. Zamanaşımı durumunu bilmeyenler haksız eylem varlığını öne sürüp her zaman diliminde dava açacaklarını düşünmektedirler. Halbuki zaman geçtikçe dava açabilme fırsatını kaçırma haliniz mevcudiyetini koruyacaktır. Bu nedenle açacağınız dava durumunun zamanını iyi gözetip açacağınız davayı ve niteliğini avukata en açık dil ile ifade etmenizin doğruluğu ile harekete geçmeniz gerekecektir. Sizleri harekete geçirecek olan tazminat hukuku nedir durumu konusunda firma olarak elimizden gelen açıklayıcı bilgiler ve alanında yetkin avukatlarımızla sizlerden gelecek taleplere daima açık hareket edeceğimizden kuşkunuz olmasın. Hukukta ki usulüne göre dava açma adabı ile yanınızda yer almasını istediğiniz avukatı bildirmeniz durumunda zor durumunuzla alakalı tüm atılması gereken adımları atacağımızdan kuşkunuz olmasın. Zamanaşımı da bir davada haklı olsanız dahi sizi zor durumda bırakacak durumlar olarak karşınıza çıkabilecektir. Bunu bilerek en doğru zamanda adım atmayı ilke edinmeye bakmalısınız.

Avukatlarımızın dahil olduğu tazminat davası türleri nelerdir?

Araç kazalarının yer aldığı tazminat davaları, yabancı plakalı araçların yer aldığı kaza kaynaklı tazminat davaları, işyeri kazaları kapsamındaki davalar, hatalı ürün üretimi ve sonrasında kişilerde bıraktığı olumsuz izlenim kaynaklı davalar, hizmet kusuru kaynaklı davalar ya da alacak verecek davaları avukatlarımızın yardımcı olabilecekleri davalar kapsamında yerini almaktadır.

Tazminat davaları açılma sebepleri nelerdir?

Birçok farklı sebep tazminat davası açmaya zemin hazırlayabilir. Bunlar arasında nişan bozma, boşanma, hakaret kaynaklı kişilerin haklarına saldırıda bulunma, iş kazasının sebep olduğu yaralanma ya da ölüm halleri ve yine iş ortamından kaynaklı yanlış ameliyat gibi eylemlerle kişiler doktora tazminat davası açabilme hakkını kullanabilirler.

Firmanıza bağlı tazminat avukatları ne iş yapar?

Uğranılan zarar ile mağduriyet göz önüne alınarak yasal süreç takibi yapmak avukatlarımızın birincil görevleri arasındadır. Dava sürecinde yasal sürecin getirilerini en iyi şekilde değerlendirme ve yapması gerekenleri yaparken arabulucu ve uzlaşma sıfatına uygun davranma avukatlarımızın birincil öncelikleri arasındadır. Bu rolleri aktif bir şekilde gerçekleştirme becerisine sahiptirler.

Üzerime haberim olmadan alınan bir hat var. Bu konuda dava açmak istiyorum. Avukatlarınıza güvenebilir miyim?

Manevi tazminat davası açıla bilirliğini kanıtlayan haberinizin olmadan adınıza açılan hat durumları eylemlerin sonuçlarıyla değerlendirilmeye alınacaktır. Bireyin haberi olmadan açılan hat ile uğradığı zarar boyutunu bireyde bıraktığı etkilerle değerlendirecek olan hakim maddi hasar kaynaklı bir bedeli de öngörebilecektir. Bu konuda sizleri savunacak olan iyi bir avukat talebinizde firma güvencemizden faydalanmayı tercih edebilirsiniz.

Tazminat davası çeşitleri nelerdir?

Tazminat davasını açmak öyle rastgele gerçekleştirilemez. İşçi kıdem tazminatı, doktorların hatalı eylemleri ve sonuçlarına bağlı açılabilecek maddi ve manevi tazminat davası, trafik kazası sonrası doğan durumlara bağlı açılabilecek tazminat davaları gibi çeşitlenebilmektedir. Meslek hastalığı ya da boşanma davası sebebi ile de tazminat davaları açılabilmektedir. İş güvencesi ya da gereksiz yere gözaltına alınma halinde dahi hakkınızı savunacak tazminat davası açma hakkınız bulunmaktadır.